MIS ON NAHA VANANEMINE?

Naha vananemine on normaalne ja pöördumatu protsess, mis algab umbes 30-aastaselt.

 

Naha vananemisele on teadlased leidnud kolm peamist põhjust:

 

* Bioloogiline vananemine – vananedes väheneb rakkude aktiivsus, aeglustub ainevahetus     rakkudes,  kollageeni produktsioon väheneb. Nahk kaotab oma noorusliku jume ja elastsuse.

* Keskkonna mõju – naha vananemise põhjustaja nr 1 on ultraviolettkiirgus, ehk päike. Päike   tekitab pigmendilaike ja sügavaid vagusid, vähendab kollageeni hulka. Teised mõjurid, mis soodustavad naha vananemise protsessi on vale toitumine, suitsetamine, vähene uni, nahahoolduse puudus.

* Menopaus – östrogeeni tase (hormoon, mis vastutab rakkude uuenemise eest) väheneb kiirelt.   Nahk võib muutuda kuivaks ja kergemini kahjustatavaks.

Vananev nahk muutub õhemaks, kuna väheneb seal sisalduva kollageeni hulk. Samuti hakkab vananev nahk järk-järgult muutuma tuhmimaks, sest paksenenud keratiini kiht ei võimalda enam valgusel peegelduda nii nagu varem. Vananedes pikeneb uute rakkude tee epidermise põhjakihist pinnale ja seoses sellega ei suuda surnud sarvkiht enam naha pinnalt piisavalt kiiresti irduda.

Kuna nahk ei suuda olla nii prink ja „kohev“ nagu noorel inimesel, tekivad naha kokkuvajumise tagajärjel kortsud. Rakkude uuendamise protsessi vähenemise tagajärjel , võivad nahale tekkida pruunid laigud.
Peale kollageeni hulga vähenemise, väheneb ka nahaalune rasvakiht ja luumass. Ka kortsud on seotud naha strukturaalse valgukollageeni vähenemisega. Pigmentrakkude hulk nahas väheneb mistõttu pigment jaotub ebaühtlaselt.

Dünaamilised e. miimika kortsud tekivad vanuses 30-50a. näo lihaste töö tagajärjena, see tähendab kui me väljendame oma emotsioone – rääkides, naerdes, kui oleme tigedad jne. Reeglina tekivad miimilised kortsud kulmude vahele, otsmikule horisontaalselt ning silmade ümber.

Staatilised (rahuloleku) kortsud – vanuses 45-60a. on põhjustatud vananemisest: keskonna- ja sisefaktoritest, nagu dieet, ainevahetuse muutus, geneetiline eelsoodumus, suitsetamine ja liigne päevitamine. Reeglina tekivad kortsud nina ja suu ning silmade ümber.